CEZ Skawina

CEZSkawina

Pogoda

Kalendarz

Odwiedziny

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Zabytkowy drewniany kosciół w Woli Radziszowskiej
Wpisany przez W.R.   
sobota, 21 maja 2011 12:26

Nasz kościół jest najstarszym drewnianym kościołem na Pogórzu Wielickim. Powstał pod koniec XV wieku. Posiada charakterystyczne cechy, typowe dla małopolskich, drewnianych budowli sakralnych z tego okresu.

W bryle kościoła można wyróżnić wielobocznie prezbiterium i nawę konstrukcji zrębowej oraz wieżę dostawioną na przełomie XVI i XVII wieku. Najefektowniej prezentuje się wieża, którą wieńczy ostrosłupowy hełm z czterema narożnymi wieżyczkami. Jest to nawiązanie do tradycyjnego krakowskiego Kościoła Mariackiego. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, okna znajdują się tylko od strony południowej.

Wyposażenie pochodzi przede wszystkim z okresu renesansu i baroku. Uwagę każdego, kto odwiedza kościół przyciągają pięknie zdobione ołtarze. Główny ołtarz powstał w drugiej połowie XVII w. Znajduje się w nim gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Obraz ten pochodzi z 1462 r. Ołtarze boczne powstały w końcu XVII w. W jednym mieści się cenny obraz św. Anny Samotrzeć z ok. 1600 roku, w drugim jest umieszczony obraz Ukrzyżowania. Na belce tęczowej znajduje się gotycki krucyfiks z początku XVI wieku. Polichromia zdobiąca ściany świątyni datowana jest na koniec XIX wieku.

Godziny otwarcia od 15 kwietnia do 15 października 2011 roku:

środa 9:00 18:00
czwartek 9:00 18:00
piątek 9:00 18:00
sobota 9:00 18:00
niedziela      12:00 16:00

Warto obejrzeć wnętrze koscioła. Jest to mozliwe także przez internet, dzięki uprzejmości p. Szymona Madeja na stronie  Panorama. Jeżeli strona nie otworzy sie poprawnie, to należy zainstalować jeden z programów: DevalVR, QuickTime lub Flash - szczegóły na stonie publikującej panoramę.