Uwaga! Możliwość wystąpienia ptasiej grypy!
czwartek, 05 stycznia 2017 15:01
informacja W związku z realnym zagrożeniem rozprzestrzenienia się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krakowie informuje, iż w przypadku wykrycia jej objawów u drobiu należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii lub Burmistrza lub najbliższą lecznicę dla zwierząt.

Objawy choroby u drobiu:

upadki, spadek spożycia paszy i wody, spadek nieśności, odbarwienie skorupy jaj, objawy ze strony układu oddechowego (rzężenie, charczenie, kichanie, kaszel), biegunka, zasinienie i obrzęk dzwonków i głowy, śluzowy wyciek z nosa, objawy nerwowe (niezborność ruchów, drgawki).

Do czasu przybycia odpowiednich służb należy wstrzymać się od wywożenia, wynoszenia i sprzedaży mięsa, innych środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, zwłok, paszy, ściółki i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiły objawy wskazujące na ptasią grypę.

ptasia_grypa_m

W przypadku wykrycia objawów u drobiu należy niezwłocznie powiadomić:

Powiatowego Lekarza Weterynarii:

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krakowie
ul. Lublańska 11,
tel./fax: 12 411 25 69,

Burmistrza:

Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska
ul. Rynek 3,
32-050 Skawina
tel.: 12 277 01 53,

lub najbliższą lecznicę dla zwierząt.

Zalecenia:

• Drób należy utrzymywać w zamkniętych pomieszczeniach;
  • Ptakom pozostającym w zamknięciu należy zapewnić dobre warunki zoohigieniczne;
  • Należy szczelnie zamykać pojemniki z paszą i wodą, aby zabezpieczyć je przed dostępem ptaków dzikich;
  • Przed wejściem do kurnika należy: umyć ręce i założyć odzież i obuwie ochronne, których nie używa się do innych prac, po wyjściu pozostawić odzież i obuwie ochronne w kurniku i ponownie umyć ręce;
  • Przed wejściem do gospodarstwa i do kurników należy rozłożyć maty nasycone roztworem odkażającym o właściwym stężeniu i dbać o jego stałe uzupełnianie;
  • Należy ograniczyć ruch ludzi postronnych i obcych pojazdów na terenie gospodarstwa (paszowozy, maszyny gospodarskie) oraz obrót drobiem.